Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Jinekomasti

Jinekomasti  erkekde meme dokusunun aşırı şekilde büyümesine verilen isimdir.

Aşırı büyüyen meme dokusunun yapısal niteliğine göre Jinekomastiyi üç farklı tipe ayırmak söz konusu olur:

1 Glandüler Tip: Yapısal olarak sert meme dokusu ağırlıktadır, tedavi olarak dokunun cerrahi eksizyon yöntemiyle çıkartılması gerekir.
2 Karışık Tip: Yapısal olarak glandüler doku ve yağ dokusu fazlalığının birlikte olduğu şekildir. Tedavide; sert glandüler yapının cerrahi eksizyonu ve yağ alma (liposuction, liposakşın) kombine edilir.
3 Yağlı Tip: Yapısal olarak meme bölgesinde yağ dokusu ağırlıktadır. Tedavide; sadece liposakşın ile etkili şekilde tedavi edilir.

Jinekomastinin Cerrahi Tedavisi

Jinekomasti ameliyatının şeklinin belirlenmesinde
• Deri fazlalılığının miktarı ve derecesi,
• Meme ucundaki sarkmanın miktarı,
• Memedeki sert glandüler dokunun ölçüsü,
• Memedeki yağ dokusunun oranı ve yapısı
• Meme başındaki kahverengi bölümün boyutu dikkate alınmalıdır.

Meme derisinin aşırı fazla olmadığında, memenin sert glandüler yapıdaki doku fazlalığı meme başının kahverengi bölgesi içerisinde küçük kesilerden girilerek cerrahi olarak çıkartılır. Meme dokusunda yağlı doku yoğunlukta ise liposakşın işlemi yapılır. Glandüler doku ve yağ dokusu fazlalığı birlikte olduğu durumda cerrahi çıkartma işlemi ve liposakşın birlikte kullanılarak tedavi yapılır.

• Meme ucunda düşüklük ve sarkma mevcutsa meme ucunu olması gereken yere getirecek kesiler planlanabilir.

• Kişide aşırı cilt fazlalığının söz konusu olduğu durumda derinin elastikiyeti ve kendini toparlama kabiliyeti önemlidir. Genç yaşta ve cilt yapısının sıkı olduğu kişilerde liposakşın ile yağlar alındıktan sonraki dönemde  4-6 hafta süre ile baskılı bandaj uygulaması ile cilt büzülür ve yeni formu alabilir; böylelikle fazla cildi çıkartmak için kesiler yapmaya ve izler bırakmaya gerek kalmaz. Buna karşın aşırı derecede cilt fazlalığı olan, deride elastikiyet kaybı olan kişilerde fazla deriyi de çıkartacak şekilde kesi alanları planlanır; cildin fazlalığına bağlı  meme başı çevresinde daire şeklinde yada lolipop şeklinde yada ters-T şeklinde  izler olalabilir.

Duruma göre bazen izden kaçınmak için önce liposakşın ve küçük kesi ile girilerek yalnızca meme dokusundaki fazlalık çıkartılır ve 3-9 ay süreli beklenir. Bu süreçte fazla deri bölgesinde toparlanma olabilir. Bu periyot sonunda hala deri fazlalığının devamı söz konusu ise fazla cilt dokusunu çıkartacak işlem yapılabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Operasyon sonrası ameliyat bölgesinde sıvı birikimini engellemek için bir kaç gün süre ile drenler bulunabilir.Sonraki süreçte 4-6 hafta süre ile elastik baskılı bandaj kullanmak gerekir.

Operasyon sonrası kesi alanlarında doku açılmasını, kan veya sıvı birikmesini önlemek amacıyla 6-8 hafta süre ile aşırı spor aktiviteleri kısıtlanır.