Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Dolgu Uygulamaları

Cilt kırışıklıkları ve ciltte meydana gelen çökmelerin giderilmesi için kullanılan tekniklerden birisi de estetik dolgu uygulamasıdır. Bu uygulamalar ile özellikle burun dudak arası olukta (nazolabial oluk) varolan kırışıklığın ve derinliğin giderilmesi, iki kaş arasında oluşan çukurluğun giderilmesi, dudak dolgunluğunun ve kontürünün düzeltilmesi, elmacık kemiği çıkıklığının sağlanması ve çene kontürünün düzenlenmesi amaçlanmaktadır. Günümüzde estetik cerrahide tercih edilen dermal dolgulardan en yaygını hyaluronik asit dolgulardır. Dermal dolgular kalıcı olmayan bir tedavi türüdür, bu yüzden etkilerini sürdürmesi için tekrar tekrar yapılmasını gerekir. Ayrıca çok sarkık ciltlere uygulandığında da diğerlerine oranla etkisiz kalacaktır. Bu gibi durumlarda yüz gerdirmesi tedavisi daha uygun olur.

Hyaluronik Asit Nedir?

Kolajene alternatif olan en yaygın diğer dermal dolgu hyaluronik asit de yüzdeki kırışıklıkların ve çizgilerin tedavisinde kullanılır. Hyaluronik asit, biyolojik olarak bozunabilen, hayvansal kaynaklı olmayan, dengelenmiş hyaluronik asitten yapılır. Bu asit deride doğal olarak bulunur ve cilde dolgunluk ve hacim verir. Yaş ilerledikçe derideki hyaluronik asit miktarı da azalmaya ve yaşlılık belirtileri daha da belirginleşmeye başlar. Hyaluronik asit enjeksiyonlarının cilt tedavisinde bu kadar etkili olmasının sebebi de derideki hyaluronik asit seviyesini arttırmasıdır. Hyaluronik asit çevredeki nemi emerek genişlediği için enjekte edildiğinde çizgileri ve kırışıklıkları düzleştiren ve cildi dolgunlaştıran bir etkisi olur.

Hyaluronik Asit Yüz Dolgusu Özellikleri Nelerdir?

Hyaluronik asit enjeksiyonları kolajen enjeksiyonlarından daha uzun süre etkisini korumaya eğilimlidir. Genel olarak hyaluronik enjeksiyonunun etkisi 6 ila 12 ay sürer. Bu sayede etkinin sürekliliğini sağlamak için çok tedaviyi çok fazla tekrarlamak zorunda kalmazsınız. Ayrıca hyaluronik asit cildi nemle şişerek içerden dolgunlaştırdığı için   yüz gerdirme operasyonlarına nazaran daha doğal görünen sonuçlar verir. Bu da hyaluronik asiti özellikle dudak dolgunlaştırmada, nezolobial çizgileri düzgünleştirmede, çenenin görünüşünü ve konturunu düzeltmede tercih edilen bir tedavi yapar.

Hyaluronik asitin bir diğer avantajı ise hayvansal ürün olmamasıdır. Bu yüzden kolajen enjeksiyonunda olabildiği gibi alerjik reaksiyonlara sebep olmaz. Yine aynı sebeple tedaviden önce alerji ve cilt testi yapılması gerekmez.

Tedavi sonrası cilt bakımı nasıldır?

Tedaviden sonraki birkaç gün yüzünüz biraz şişkin, kızarık olabilir ve enjeksiyon bölgeleri hafifçe acıyabilir. Bu süre boyunca enfeksiyon riskini azaltmak için cildinizi mümkün olduğunca temiz tutmalısınız. Kızarıklıkla başa çıkmak için ise yüzünüze doğal iltihap önleyici yağlar sürebilirsiniz. Emu yağının bu konuda başarılı olduğu bilinmektedir.

Uzun vadede amacınız ise derinizdeki hyaluronik asit miktarını olabildiğince yüksek tutmak olmalıdır. Hyaluronik asit deride bulunan hyaluronidaz enzimi ile parçalanabilmektedir. Eğer bu enzimin hyaluronik asidi parçalamasını önleyebilirseniz enjeksiyonun etkileri çok daha uzun sürecektir.

Uygulama alanları;

Gülme çizgileri(nazolabial çizgiler)

  • Dudak çizgileri
  • Kaz ayağı çizgileri
  • Çökük yara izleri
  • Yanak ve elmacık kemikleri dolgunlaştırma
  • Kaş arasında dolgu
  • Burun dolgusu