Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Küçültme

Daha küçük, hafif ve sıkı bir meme elde etmek için memeden yağ, meme dokusu ve deri çıkartılarak yapılan şekillendirme işlemidir.

Memenin büyüklüğünden kaynaklanan bel ve boyun ağrıları, kol ağrıları, göğüs altlarında cilt dokusunun tahriş olması gibi sağlık problemleri bu işlem ile ortadan kaldırılmaktadır. Bu ameliyat ile hastanın kendi vücuduna daha uygun meme boyutları kazandırılmaktır.

Meme küçültme için birçok teknik kullanılmakla birlikte, ‘Vertikal meme küçültme metodu’ (meme başının çevresine uygulanan elips bir kesi ile birlikte aşağı doğru ilerleyen ve meme altına gelmeden son bulan sınırlı kesi) denilen yöntemle geniş ters ` T ` şeklinde bir kesi yerine ` I yada kısa ters T` şeklinde  ameliyat sonrası kısa bir izi oluşur.

Yapılan planlamaya göre fazla meme dokusu, yağ ve deri dokusunu çıkarttıktan sonra meme başı yeni yerine yerleştirir ve memeye sonuçta daha güzel bir şekil verilmiş olur.

Operasyon Öncesi Yapmanız Gerekenler

Eğer geçirdiğiniz önemli bir hastalık, ameliyat, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa bunu operasyondan önce paylaşmanız gerekmektedir. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız bu konuyu mutlaka belirtip ameliyattan önce ilaç kullanımını sonlandırılmalıdır. Operasyona karar verip randevu aldığınız zaman operasyon yapılacak bölgeye göre size ödem(şişlik) ve morluk olmaması için ilaçlar başlanacaktır. Ameliyat öncesi detaylı kan tahlilleriniz ve meme ultrasonografik değerlendirmeniz yapılacaktır.

Operasyon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Operasyon  genel anestezi altında yapılacaktır. Normal operasyon süresi 1-2 saattir. Operasyona girmeden önce anestezi uzmanı ile görüşeceksiniz. Meme küçültme işleminizden sonra ağrınız olmayacaktır. Bu operasyondan sonra 1 gece hastanede kalmanız gerekmektedir. Kas altına yerleştirilen protez ameliyatlarından sonra 2-3 gün kol hareketlerinizde kısıtlılık oluşabilir.

Operasyondan Sonra Takip Süreci

Meme küçültme işleminden sonra 5. gün pansumanız yapılacaktır. Pansumandan sonra banyo yapmanızda bir sakınca yoktur. Kontrolleriniz 2. gün 5. gün 15. gün ve ayda bir olarak düzenlenir

Operasyondan Sonra İyileşme Süreci

Operasyon sonrası özel bir sutyen kullanılacaktır. İkinci günden itibaren duş almanızda hiçbir sakınca yoktur. Operasyon sonrası 2-3 gün içinde normal iş ve sosyal aktivitelere, 1-2 hafta içinde ise daha aktif bir hayata geri dönülebilir. Spor yapmaya 15 gün sonrasında başlayabilirsiniz fakat kollarınızı kullanacağınız ağır spor ve aktiviteler için 1,5 ay beklemelisiniz.