Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Büyütme

Meme dokusu zaman içerisinde hamilelik, ani kilo kaybı gibi nedenlere bağlı hacim kaybına uğrayabilir. Bunun dışında gelişimsel yetersizlik nedeniyle meme dokusu yetersiz miktarda olabilir. Bu gibi durumlarda meme hacmini arttırmak amacıyla slikon meme protezleri (meme implantı) kullanılarak meme istenen boyutlara getirilir.

Operasyon sonrasındaki kesi izini saklamak amacıyla meme protezi koltuk altından, memebaşı  çevresinden ve meme altı kıvrımından yerleştirilebilir. Meme protezleri dokunun durumuna göre göğüs kasının altına veya üstüne yerleştirilir. Şekil olarak yuvarlak yada sudamlası formunda olmaktadır. Meme protezinin şekil ve boyutuna işlem öncesi değerlendirme aşamasında karar vermekteyim.

Kullanındığım meme protezleri hayat boyu vücutta kalan niteliktedir. Delici bir travma olmadığı sürece dokunma sıkma sonucunda yada kendiliğinden patlaması sözkonusu değildir. Süt kanallarının ve meme bezinin altına yerleştirldiği için emzirme döneminde süt verme konusunda olumsuzluk yaratmamaktadır.

Operasyon öncesi muayene aşamasında kişinin vücut yapısını, göğüs kafesinin yapısının dikkatli şekilde değerlendirmek gerekmektedir.

Operasyon Öncesi Yapmanız Gerekenler

Eğer geçirdiğiniz önemli bir hastalık, ameliyat, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa bunu operasyondan önce paylaşmanız gerekmektedir. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız bu konuyu mutlaka belirtip ameliyattan önce ilaç kullanımını sonlandırılmalıdır. Operasyona karar verip randevu aldığınız zaman operasyon yapılacak bölgeye göre size ödem(şişlik) ve morluk olmaması için ilaçlar başlanacaktır. Ameliyat öncesi detaylı kan tahlilleriniz ve meme ultrasonografik değerlendirmeniz yapılacaktır.

Operasyon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Operasyon  genel anestezi altında yapılacaktır. Normal operasyon süresi 1-2 saattir. Operasyona girmeden önce anestezi uzmanı ile görüşeceksiniz. Meme büyütme işleminden sonra ağrınız olmayacaktır. Bu operasyondan sonra 1 gece hastanede kalmanız gerekmektedir. Kas altına yerleştirilen protez ameliyatlarından sonra 2-3 gün kol hareketlerinizde kısıtlılık oluşabilir.

Operasyondan Sonra Takip Süreci

Meme büyütme işleminden sonra 2. gün pansumanız yapılacaktır. Pansumandan sonra banyo yapmanızda bir sakınca yoktur. Kontrolleriniz 2. gün 5. gün 15. gün ve ayda bir olarak düzenlenir.

Operasyondan Sonra İyileşme Süreci

Operasyon sonrası özel bir sutyen kullanılacaktır. İkinci günden itibaren duş almanızda hiçbir sakınca yoktur. Operasyon sonrası 2-3 gün içinde normal iş ve sosyal aktivitelere, 1-2 hafta içinde ise daha aktif bir hayata geri dönülebilir. Spor yapmaya 15 gün sonrasında başlayabilirsiniz fakat kollarınızı kullanacağınız ağır spor ve aktiviteler için 1,5 ay beklemelisiniz.