Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Genital Estetik

Genital Estetik

Toplumumuzda kadınlar ara sında genital bölge ile ilgili girişimler uzun süre tabu ola rak nitelendirilmiştir. Son yıllarda bu alanda yapılan etkili işlemler, kişinin kendini daha mutlu hissetmesinde ve tabuların yıkılmasında etkin olmuştur. Bu bölgede yapılan estetik cerrahi girişimler estetik, hijyenik ve cinsel haz açısından önemli katkılar sağlayacak niteliktedir.

Kadınlarda genital bölgede ne tür estetik işlemler yapılmakta?

1- Mons Pubis Estetiği

Genital bölgenin üzerindeki alanın isimlendirildiği bölgedir, yağ doku sunca zengin kısımdır. Sıklıkla doğum sonraları, kilo almalara bağlı bazen
de genetik olarak bu bölgede aşırı nitelikte yağlanma olabilir. Bölgesel
olarak bunun liposuction yöntemiyle alınması bu bölgenin estetiğini sağlar. Bazı kişilerde mons pubisin yağ dokusu belirginliği azalmıştır ki o zaman da bu bölgeye yağ enjeksiyonu yapılır. İşlem genellikle genel anestezi altında veya spinal anestezi altında gerçekleştirilir. Yaklaşık işlem süresi 30-45 dk.’dır.


2- Dış Dudak Estetiği (Labium Major)

Kişilerin şikayet sebeplerinden birisi o bölgenin ciddi büyüklüğüdür ve bu
rahatsızlık yaratmaktadır. Labium majus olarak isimlendirile büyük dudaklar aşırı uzun ve büyüktür. Bu durum sosyal veya cinsel yaşamı olumsuz etkileyebilir, yaşam kalitesini düşürebilir. Bazı durumlarda büyük labiumlar enfeksiyon ve mantar oluşmasına sebep olabilir. Labium majusların asimetrisi de bir başka rahatsızlık verici kozmetik problemdir. Genital bölgede özellikle labium majuslarda belirginlik ya da sarkmanın veya asimetrinin olduğu durumlarda bu bölgeye cerrahi olarak küçültme işlemi yapılır. İşlem yaklaşık 20-30 dk. kadar sürer. Genellikle lokal
anestezi, tercihan genel ya da spinal anestezi uygulanabilir. Belirginliğin az olduğu durumda ise yağ enjeksiyonu ile estetik görünüm sağlanır. İşlem süresi ve anestezi seçimi küçültme işlemi ile aynıdır.


3- İç Dudak Estetiği (Labium Minor)

Genç kızlarda görülen genital estetik sorunlarının başında, iç dudakların normalden büyük ve sarkık olması gelir. İç dudaklar bu bölgeye zarar vermeden küçültülebilir. Hijyen, estetik ve cinsel hazzın sağlanması açısından bu ope rasyon önemlidir. Cerrahi süre 30 dk. kadardır ve genellikle genel anestezi yada spinal anestezi eşliğinde yapılır.Eğer büyüklük aşırı değilse lokal anes tezi eşliğinde de yapılabilir.

4- Kliteroplasti

Klitoris yapısı kadın genital organında dış dudakların üst kısmında birleşim yerinin altında bulunan, cinsel haz almada önemli bir organdır. Genetik, hormonal veya sebebi bilinmeyen şekilde iri olabilir. Eğer aşırı büyük ve hasta tarafından şikayet konusu yapılacak durumda ise küçültme talep edilebilir.

Cerrahi küçültme, mümkün olduğu ka dar koruyucu yapılır. İşlem lokal veya spinal anestezi altında yaklaşık 30-45 dk. kadar sürer.

5- Dikiş İzleri (Epizyo Skarı)

Normal doğum yapan kadında epizyotomi denilen, vajen çıkışında kesi yapılır ve dikişle doğum sonrası bu kesi onarılır. Kimi zaman bu işlem estetik olarak da genital bölgede kötü iz oluşturur. İzlerin ve eski yırtığın düzeltilmesi ile genital bölgenin estetiği cerrahi işlemlerle sağlanabilir.

6- Vajina Daraltma (Vajinoplasti)

Doğum sonrasında ya da yaş ilerleme siyle birlikte vajen esnekliğinin kaybı oluşabilmektedir. Kadınlarda sıklıkla oluşan vajinal bolluğun düzeltilmesi
ufak bir cerrahi işlemle mümkündür. İşlem sonrası genital bölgede bir iz kalmadan iyileşme olur. İşlem süresi 30-45 dk. sürer ve sıklıkla genel anestezi eşliğinde yapılır.
Normal hayata dönüş süresi nedir?
Operasyon sonrasında 2-3 saat istirahat
yeterlidir ve sonrasında ayağa kalkarak
günlük hayata dönüş başlar.

Bir Yorum Yap