Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Genital Estetik

GENİTAL ESTETİK OPERASYONLARI

Genital bölgede uygulanan cerrahi işlemler işlevsel ve hem de kozmetik nedenlerden dolayı yapılır. Bu bölgedeki görünüm ve yapısal bozukluklar fiziki ve ruhsal sorunların kaynağı olabilmektedir. Dış genital bölgede şekil bozukluğu olan kadınlar cinsel ilişki sırasında partnerine karşı utanma, görünümünden dolayı kendini rahatsız hissetme ve özgüvenini yitirmesi nedeniyle cinsel ilişkiden haz alamama ya da utanma duyguları ön plana çıkabilmektedir. İç genital yapı olarak isimlendirilen vajinal bölgede doğumlara bağlı olarak genişlemelere sık rastlanmaktadır. Bu da cinsel birliktelikte alınan zevkin hem kadın hem de erkek tarafından azalması ya da yok olmasına neden olabilir.

Dış ve iç genital bölgede uygulanan düzeltici ameliyatlar günümüzde modern jinekolojik estetik operasyonlar olarak kabül edilir.

Genital yapıyı oluşturan bölümler;

Büyük dudaklar (Labium majus)

Küçük dudaklar (Labium minus)

Vagen

Dudakların üst kısmı-tepe bölgesi (Mons pubis)

Labioplasti (Labium estetiği – büyük ve küçük dudaklara yapılan müdahaleler)

Labium Latince köken olarak “dudak” anlamına gelir.  Labium adı verilen dudaklar dış genital yapıyı oluşturan daha kalın ve dolgun olan kısımlar yani büyük dudaklar ile daha içte yerleşen ince olan küçük dudaklardır.

Labium minör denilen vulvada küçük dudaklardaki asimetri, fazla büyük olması, düzensizlik veya doğumdan kaynaklanan vajina girişindeki genişlemeler de genital bölgenin kötü görünmesine neden olmakla birlikte cinsel ilişki sırasında girişi kapatarak rahatsızlık, o bölgede sürekli ağrı hissi, aşırı hassasiyet ve dar kot pantolon, mayo, tayt, bikini vs. giyerken rahatsızlık duymaya neden olabilir.

Genital bölgede büyük dudakların iç kısmında yer alan küçük dudakların yani Labium minörlerin şekil bozukluğunun cerrahi olarak düzeltilmesi operasyonuna “labioplasti” denilir. Uygun cerrahi işlemler ile bu uzamış ya da sarkmış dudaklar kısaltılabilir ve şekillendirilebilir. İçi boşalmış, gevşemiş dudaklar ise dolgunlaştırılabilir.

Operasyon yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Operasyon sonrası dikiş materyalini almaya gerek yoktur Hasta işlem bittikten sonra kendisini hazır hissedince ağrı ve kanama kontrolünün ardından rahatça evine gidebilir. Labioplasti sonrası hasta rahatlıkla günlük hayatına dönebilir.  Günlük pansumanları uygulayan hastanın operasyon bölgesi yaklaşık 7-10 gün içinde büyük oranda iyileşmektedir. Ancak iyileşme süresi boyunca 4-5 hafta kadar cinsel ilişkide bulunmamak gerekir. Yaklaşık bir ayın sonunda tamamen doğal, güzel ve düzgün bir görüntü elde edilmektedir.

Vaginoplasti (Vajina estetiği – vajina daraltma işlemleri)

Vajinal yapı doğumlar ve yaşla birlikte gerginlik ve elastikiyetinin kaybına uğramaktadır.  Bu etkenler vajinal doku ve çevresindeki kasların sıkılığı, gerginliği ve gücünün kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle çiftler cinsel birliktelik sırasında gevşeklik ve tatminsizlik hissi oluşur, cinsel birliktelikte alınan zevkin hem kadın hem de erkek tarafından azalması ya da yok olmasına neden olabilir. Cerrahi müdahale ile gevşeyen doku fazlalığı alınarak daraltma ve etraf dokuların gençleştirilmesi sağlanmaktadır.

Operasyon yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Operasyon sonrası dikiş materyalini almaya gerek yoktur Hasta işlem bittikten sonra kendisini hazır hissedince rahatça evine gidebilir., rahatlıkla günlük hayatına dönebilir.  Operasyon bölgesi yaklaşık 7-10 gün içinde büyük oranda iyileşmektedir. Ancak iyileşme süresi boyunca 4-5 hafta kadar cinsel ilişkide bulunmamak gerekir.

Doğum Sonrası Yırtılma İzlerinin Onarılması

Vajinal doğum sırasında bebeğin başının rahat çıkması için gerekli durumlarda epizyotomi isimli bazı kesiler yapılabilir. Bu kesilerin iyi onarılmadığı ya da hiç yapılamayıp vajinanın hazırlanamadan kendiliğinden şekilsiz ve kontrolsüz bir şekilde yırtıldığı durumlarda genital bölgede çirkin görüntüler kalabilmektedir. Skar dokuları lokal anestezi kullanılarak basit bir şekilde çıkarılabilmekte, dokular düzgün bir hizada karşılaştırılarak yeniden dikilmektedir. Bu esnada oluşan iç doku gevşemeleri ya da sarkmaları da düzeltilir.

Operasyon yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Operasyon sonrası dikiş materyalini almaya gerek yoktur Hasta işlem bittikten sonra kendisini hazır hissedince rahatça evine gidebilir., rahatlıkla günlük hayatına dönebilir.  Operasyon bölgesi yaklaşık 7-10 gün içinde büyük oranda iyileşmektedir. Ancak iyileşme süresi boyunca 4-5 hafta kadar cinsel ilişkide bulunmamak gerekir.

Mons pubis (Vajina Üst Kısımları-Dudaklar Bölgesi) Dolgunlaştırılması yada Liposakşın işlemleri

Vücuttan alınan yağ dokusu ile monspubis bölgesi dolgunlaştırma yapılabilir. Bu bölgedeki aşırı yağlanma liposakşın işlemi ile düzeltilebilir. Hasta işlem bittikten sonra kendisini hazır hissedince rahatça evine gidebilir., rahatlıkla günlük hayatına dönebilir.  Operasyon bölgesi yaklaşık 7-10 gün içinde büyük oranda iyileşmektedir.

Klitoris Estetiği

Klitoris, kadınlarda dış genital organlarda küçük dudakların birleştiği üst kısımda, idrar çıkış deliğinin (üretra) hemen üstünde yer alır, ters Y harfi şeklinde bir organdır.Klitoris baş ve bir çift gövde kısımlarından oluşur. Klitoralhood, glans klitorisi örten deri parçasıdır. Klitoralhood ve labiumların genişlemesinin en sık nedeni aileye çekim, doğuştan olduğu halde, puberte döneminde hormonal etkiler, sürekli irritasyon ya da gebelik de buna neden olabilir.

Klitoris üzerindeki bu fazla deri kıvrımı kadının duyarlılığını azaltır. Klitorisin normalden iri olması kişilerde psikolojik etki bırakarak cinsel güvenini zedeler, ayrıca partnerine karşı utanma hissi yaratabilir. Bu deri parçası uzun, gevşemiş ve sarkmış, asimetrik ise ve bundan rahatsızlık duyuluyor ise düzeltilebilir.

Ameliyat klitorisin görünümünü düzeltmekle birlikte cinsel ilişkide kadının duyarlılığını artırarak orgazm olmasını kolaylaştırarak kadının özgüveninin artmasına da yardımcı olur. Bu operasyon yaklaşık 30 dakika kadar sürer. Hastaları aynı gün günlük aktivitelerine dönebilir ve bir gün sonra duş alabilir. İşlemden sonra ameliyat bölgesi şiş ve ödemli olabilir, ancak daha sonra bu durum yavaş yavaş düzelir. Dikişler bir süre sonra kendiliğinden erir. İşlemden sonra altı hafta kadar havuz, deniz, yüzme gibi sporlar ile bisiklete binmek, ata binmek, cinsel ilişkiye girmek yasaktır