Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Dikleştirme

Bu operasyon sarkmış, aşağı doğru yer değiştirmiş memelerde uygulanan bir yöntemdir.

Operasyonda uygulanacak cerrahi teknik, memedeki sarkma yapısına göre değişiklik gösterir.

Hafif sarkmış memede; memebaşı renkli alanı üzerinde yapılan yarımay tarzında bir kesi ile fazla doku çıkarılır, geri kalan doku özel bir dikiş yöntemi olan devamlı dairesel dikiş ile dikilir.

Orta derecede sarkmış memede; memebaşı çevresinde yapılan yuvarlak bir kesi ile fazla deri çıkarılır, hem meme başı daha yukarı taşınmış olur hem de memede sıkılaşma meydana getirilmiş olur. .

Aşırı sarkmış meme yapısında memebaşı etrafında ve ona dik biz kesi yapılarak sarkan yapıların toparlanarak dikleştirlmesi ve sıkılaştırılması işlemleri gerçekleştirilir.’Lolipop şekeri’ şeklinde oluşan bu iz yapısı doku iyileştikçe ortadan kalkar.

Memede yeterli bir doku mevcutsa, kendi dokunuzu kullanarak dolgun ve dik bir meme yapısı oluşturmamız mümkün olmaktadır.

Memede sarkmanın yanısıra meme dokusunda hacimsel yetersizlik mevcutsa; ek olarak aynı kesiden meme protezi  yerleştirilebilerek daha dolgun meme yapısı oluşturulur.

OPERASYON ÖNCESİ YAPMANIZ GEREKENLER

Eğer geçirdiğiniz önemli bir hastalık, ameliyat, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa bunu operasyondan önce paylaşmanız gerekmektedir. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız bu konuyu mutlaka belirtip ameliyattan önce ilaç kullanımını sonlandırılmalıdır. Operasyona karar verip randevu aldığınız zaman operasyon yapılacak bölgeye göre size ödem(şişlik) ve morluk olmaması için ilaçlar başlanacaktır. Ameliyat öncesi detaylı kan tahlilleriniz ve meme ultrasonografik değerlendirmeniz yapılacaktır.

OPERASYON HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Operasyon hastanede olacak ve  Genel anestezi şeklinde olur. Normal operasyon süresi 1-2 saattir. Operasyon öncesi anestezi uzmanı ile görüşeceksiniz. Meme dikleştirme işleminden sonra ağrınız olmayacaktır. Bu operasyondan sonra 1 gece hastanede kalmanız gerekmektedir.

OPERASYONDAN SONRA TAKİP SÜRECİ

Meme dikleştirme işleminden sonra 5. gün pansumanız yapılacaktır. Pansumandan sonra banyo yapmanızda bir sakınca yoktur. Kontrolleriniz 2. gün 5. gün 15. gün ve ayda bir olarak düzenlenir.

OPERASYONDAN SONRA İYİLEŞME SÜRECİ

Operasyondan sonra size özel sutyen verilecektir. İyileşme sürecinizin hızlanması için sutyenin düzenli olarak takılması gerekmektedir. Operasyon sonrası birkaç gün fiziksel faaliyetlerinizi gerçekleştiremeyebilirsiniz. Küçük sızlamalar ve şişlikler olası durumlardır ve birkaç hafta devam edebilir. 2-3 gün içerisinde işe dönülebilir.1 hafta içinde normal aktivitelere, 1 ay içinde daha yorucu aktivitelere geri dönülebilir.