Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Burun Estetiği

Burnun yeniden şekillendirilmesini sağlayan işleme ‘Rinoplasti operasyonu’ adı verilmektedir. Burun, üç boyutlu yapısı ve yerleşim yeri nedeniyle yüzün en dikkat çekici noktalarındandır. Bu nedenle cerrahi işlemlerin çok dikkatli ve titizlikle yapılmasını gerektirir.

Rinoplastide temel felsefem; doğal ve abartısız burun şekli oluşturmaktır. ‘Dengeli burun görünümü’ adını verdiğim bu yaklaşımda; burnun yüzün temel yapıları ile uyumlu, orantılı ve doğal olmasına önem vermekteyim.

Operasyonunu planlarken burnun komşuluğundaki elmacık kemikleri, alın, kaş, göz, dudak ve çeneucu gibi temel yapılarınında dikkatli şekilde değerlendirilmesi gereklidir. Operasyon kişiye özel planlanlamalıdır. Yapılacak küçük bir değişiklik bile görünümünü önemli şekilde etkileyecektir. Bu sebeple operasyonun titizlikle yapılması gerektirir.

Rinoplasti operasyonu ile burun büyütülür veya küçültülebilir. En sık uygulama yaptığım yerler, burun ucu ve burun kemeri bölgeleri. Bunun yanında gerekli olduğu durumda burun delikleri daraltılıp genişletilebilmekte, alınla burun ya da burun ile dudak arasındaki mesafe değiştirilebilinmekte. Burun içindeki solunumu güçleştiren eğrilik (septal deviasyon) aynı işlem esnasında düzeltmekteyim.

Operasyon hazırlık aşamasında  görüntünüzü ‘Alter İmage’ görüntüleme sistemiyle bilgisayara aktarıyorum ve planlanan değişiklikleri operasyon öncesi animasyon sistemi ile yaklaşık olarak görmenizi sağlıyorum. Bu aşamanın cerrahi planım ve kişinin arzu ettiği şekille örtüşmesi açısından önemli olduğuna inanıyorum.

Operasyon Öncesi Yapmanız Gerekenler

Eğer geçirdiğiniz önemli bir hastalık, ameliyat, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa bunu operasyondan önce paylaşmanız gerekmektedir.  Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız bu konuyu belirtip ameliyattan önce bu tip ilaç kullanımını sonlandırılmalıdır. Operasyona karar verip randevu aldığınız zaman operasyon yapılacak bölgeye göre size ödem(şişlik) ve morluk olmaması için ilaçlar başlanacaktır. Ameliyat öncesi tahlilleriniz hastanede yapılacaktır.

Operasyon genel anestezi ile uygulanacaktır. Normal operasyon süresi 1-2 saattir.

Operasyon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Operasyona girmeden önce anestezi uzmanı ile görüşeceksiniz. Rinoplasti işleminden sonra ağrınız olmayacaktır. Bu operasyondan sonra 1 gece hastanede kalmanız gerekmektedir.

Operasyondan Sonra Takip Süreci

Operasyon sonrası 1-2 gün içinde  yüz bölgenizde şişlik (ödemle) görülebilir. Burnunuzun içerisine nefes alabileceğiniz şekilde yerleştirilen slikonlar 2-7 gün içerisinde alınacak ve çıkarılırken ağrı hissetmeyeceksiniz. Burnunuza yapıştırılan ve dış etkilerden koruyan plastik-metal koruyucu 7-10 gün sonra alınacak ve burnunuz tamamen açık kalacaktır. Bu süreçten sonra banyo yapmanızda bir sakınca yoktur. Kontrolleriniz 2. gün 7. gün 15. gün ve ayda bir olarak düzenlenir.

Operasyondan Sonra İyileşme Süreci

Sosyal hayatınıza ve iş hayatınıza dönmeniz 3-4 gün alacaktır. Ödemleriniz tam anlamıyla birkaç hafta içerinde yok olacaktır.

Burnun tam olarak  iyileşmesinin tamamlaması için 6-12 ay geçmesi gerektiği unutulmamalıdır