Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası

Son yıllarda sıkça yapılan obezite ameliyatları, sonrasında düzeltici estetik ameliyatlarını da beraberinde getirmektedir. Mide kelepçesi, mideye balon konması, tüp mide ameliyatı, mide küçültme işlemleri gibi zayıflama ameliyatları sonrası aşırı kilo vermeye bağlı vücutta gevşemiş olan deri yeterince toparlanamayabilir ve değişik bölgelerde sarkmalar oluşabilir.

Obezite cerrahisi sonrası sıklıkla sarkmış olan deri altında oluşan mantar ve pişik gibi sorunlar yaşam kalitesini olumsuz olarak etkiler. Estetik işlemlerin planlanmasında, cerrahi sonrası kilo vermelerde son kiloda en az 6-12 ay sabit kalmak önemlidir. Verilen kilolar tekrar alınıyorsa, fazla kilo alıp vermedönemleri yaşanıyorsa germe, gerdirme gibi cerrahi ameliyatlar bu dönemde önerilmez.

Mide tüpü ameliyatı sonrasında meydana gelen aşırı kilo vermeye bağlı yüz, boyun, meme, kollar, karın, popo ve uyluklarda değişik oranlarda sarkmalara ve deformasyonlara neden olabilir.

Tüp mide ameliyatı sonrası yapılabilecek estetik ameliyatları:

Yüz – Boyun bölgesi: Sarkmanın derecesine göre oluşan sorunların düzeltilmesinde klasik yüz germe ve boyun germe veya mini yüz germe işlemleri yapılır. Yüzdeki hacmin tamamlanmasına yönelik dolgu işlemleri uygulanabilir.

Meme bölgesi: Sarkmış olan memeler mastopeksi denilen meme dikleştirme – meme toparlama ameliyatı ile düzeltilir. Çoğu zaman kilo kaybı ile birlikte memelerin yağ içeriği de azalmış olduğundan aynı seansta sarkmış meme toparlanırken meme protezi ile hacim kaybının düzeltilmesine yönelikişlemler de gerekir.

Karın bölgesi: Karın germe ameliyatı ile bu bölgedeki deformasyonlar düzeltilir. Çoğu zaman sarkmış olan popo ve basenleri birlikte düzeltmek amacı ile karın germe ve popo kaldırma işlemi beraber yapılır. Çepeçevre vücut germe işleminde karın, bel, popo ve basen bölgelerindeki sarkmaların tamamı aynı işlemde birlikte düzeltilir.

Kol bölgesi: Kollardaki sarkmalar, kol germe ameliyatı ile düzeltilir. Bu işlemde kolun iç kısmında ve koltuk altında sarkan dokunun çıkarılmasına bağlı izler olacaktır.

Popo-Basen bölgesi: Aşırı kilo verme sonucu popo bölgesinde hacim kaybı olur, yassılaşır ve sarkar. Popo ve basen bölgesindeki geniş sarkmalarda “Pantolonu yukarı çeker gibi” deri çepeçevre yukarı çekilir ve fazla kısımlar çıkartılır. Bu işlem esnasında popodaki fazla kısım çıkartılıp atılmak yerine poponun iç kısmına konarak daha dolgun görünmesi sağlanabilir.

Uyluk Bölgesi: Uylukların iç kısımlarındaki sarkmalar belirgindir ve uyluk germe ameliyatı ile giderilir; ameliyat izleri kasık bölgesine gizlenir.

Söz konusu ameliyatlar sarkmaların derecesine ve önem sırasına göre gruplandırılır , ve iki veya üç seansta düzeltilir. Germe ameliyatları sıklıkla liposakşın işlemleri ile kombine edilir. Fazla kilo verilmesine rağmen basen, uyluk iç yüzü, karın gibi bazı bölgelerde bölgesel yağ fazlalıkları kalabilir, bu fazlalıklar liposakşın ile giderilir.

Bir Yorum Yap