Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Kepçe Kulak Operasyonu

Kepçe Kulak Operasyonu

Kepçe kulak; baş ile kulağın yaptığı açının normalden daha geniş olması halidir. Bu kişilerde kulak kepçesi karşıdan daha belirgin olarak görülür ve genellikle kulak kepçesinin “Y” şeklindeki doğal kıvrımları normalden daha az belirgindir.

Kepçe kulak veya büyük kulak, aslında fiziksel bir hastalık hali olmayıp
estetik bir sorundur. Dikkat çekecek düzeyde kepçe kulaklara sahip
insanlarda, bu durum kişinin yaşam kalitesini düşüren psikolojik ve sosyal sorunlara yol açabilir. Arkadaşları arasında alay konusu olma genellikle okul çağında başlar; kulaklarını saçlarıyla kapama gereksinimi duymaya, özgüven eksikliğine, kaygıya, beden algısında bozulmaya ve hatta depresyona yol açabilir.

Kepçe kulak nasıl tedavi edilir?
Kepçe kulakların, büyük kulakların ve kulaklardaki şekil bozukluklarının
giderilmesi için tek tedavi ameliyattır.  Kepçe kulakların, büyük kulakların
ve kulaklardaki şekil bozukluklarının giderilmesi için tek tedavi ameliyattır.

Kulak gelişimi 5-6 yaş civarında tamamlandığı için çocuklarda kepçe kulak tedavisinin en uygun zamanı okul öncesi dönemdir. Kepçe kulak ameliyatı okul öncesi dönemde yapıldığında, çocuğun okul hayatında yaşayabileceği psikolojik travmaların ve sosyal problemlerin de önüne geçilmiş olacaktır.

Kepçe kulak ameliyatının okul öncesi dönemde yapılması, aynı zamanda
çocuğun beden algısı bozulmadan yeni görünümüyle sosyal çevresine
daha kolay adapte olmasını da sağlar ve özgüven sorunlarını önler. Kepçe
kulağa sahip kişilerin çoğunlukla ergenlik ve gençlik döneminde doktora başvurduğu verisi ışığında, erken tedavinin psikolojik ve sosyal travmaları önlediğinin bilinmesi önemlidir.

Kepçe kulak operasyonu nasıl uygulanır?

Tıpta “otoplasti” olarak bilinen kepçe kulak operasyonu, hasta Memnuniyeti nin en yüksek düzeyde olduğu cerrahi

uygulamalardan biridir. Cerrahi girişim; kepçe kulak görünümünü, büyük kulak görünümünü ve doğal kulak kepçesindeki kıvrımların yetersiz olmasını gidermek için uygulanan bir kulak şekillendirme operasyonudur.

Kepçe kulak operasyonu, genellikle kulak arkasından yapılan küçük kesiler
aracılığıyla fazla dokuların alınması üzerine kurgulanır. Kulak arkasındaki kıvrımlarda yapılan bu kesiler neredeyse hiç iz bırakmaz. Estetik ve
plastik cerrahi uzmanları, kişiye özel kepçe kulak operasyonu planı yapmaktadırlar. En çok uygulanan yöntem, kulaktaki fazla kıkırdağın törpülenerek azaltılması, gerekiyorsa çıkarılması ve vücut tarafından emilmeyen özel dikişlerle kulağa arkaya doğru kıvrımlı olan yeni bir şekil verilmesidir.


Ameliyathane şartlarında, lokal anestezi altında yapılan ve yaklaşık 1
saat süren operasyondan birkaç saat sonra konuğumuz ayağa kalkabilir.
Çocukların operasyon esnasında sabit durmasını sağlamak daha zor olduğu için genel anestezi de tercih edilebilir.

Kulak dokusunun korunması ve iyileşmenin kolaylaştırılması için kulaklar sarılır. 2-4 gün sonra bu sargı çıkarılır ve konuğumuzun başı daha hafif bir
pansumanla sarılır. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanılmadıysa, dikişler genellikle bir hafta içinde alınır. Sargıların çıkarılmasından sonra, 6-8
hafta boyunca özellikle gece yatarken kulakları örten bir bant kullanılması
önerilir.

Bir Yorum Yap