Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Burun Estetiği Felsefesi

Burun Estetiği Felsefesi

Burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatında öncelikli amaç; burnun fonksiyonlarını bozmadan, dudak, göz, çene ve alın gibi yüzün temel yapıları ile uyumlu doğal görünümlü burun şeklinin yeniden oluşturulmasıdır. Burun, yüzün ortasında ve dikkat çekici bir alanda yerleşim gösterdiğinden dolayı dikkatli ve özenli bir şekilde cerrahi işlemlerle yapılmalıdır. Bu işlem öncesinde detaylı bir şekilde kemik, kıkırdak ve deri yapısının özellikleri, yatay ve dikey düzlemdeki yerleşim şekli, burun sırtının şekli, dudak ve alın ile yaptığı açılanmaları, burun ucunun yüksekliği, genişliği ve çene ucuna göre yerleşimi gibi temel özellikler değerlendirilmelidir.

Ameliyat Planlaması;
Hastanın ne beklediğini ve hekimin olası şekil değişikliğini ameliyat öncesinde hastaya mutlaka anlatması gerekmektedir. Hastanın beklentisi ile hekimin yapmayı planladığı işlem örtüştükten sonra hasta ameliyat edilebilir. Her yüze aynı burun yapısı gitmeyeceği gibi çok küçültülmüş burun şekillendirmesi yüzde abartılı durmakta ve burnun temel fonksiyonlarının da önemli ölçüde bozmaktadır.

Hastayı daha iyi bilgilendirmek için ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası sonuçların karşılaştırılması ve ameliyatın planlanması için ameliyat öncesinde hastanın fotoğrafları çekilmelidir.

Ameliyatın planlanmasında bilgisayar programlarından yararlanarak, operasyon sonucunda burun şeklini nasıl planlanacağı hastayla paylaşılabilinir. Burnun boyutları, burun ucunun veya kemerinin şeklini değiştirebilir, burun deliklerinin genişliğini daraltabilir, burun kaidesine ait şekil bozukluğu düzeltebilir.

Aynı zamanda, septum deviasyonu dediğimiz burundan nefes almayı zorlaştıran burun içi eğriliği olan hastalarda, burun içi ve dışının düzeltilmesi ameliyatının birlikte olmasını uygun olur. Bu şekilde hasta hem iki kez ameliyat olmamış olur, hem de hastanın burun şeklinin düzeltilmesi esnasında burunun içinden çıkan fazla kıkırdakları dolgu ve destek malzemesi olarak kullanabilmekteyiz.

Ameliyat aşamaları;
Ameliyat süresi ortalama 1,5-2 saattir ve hastanın şekil bozukluğunun derecesine göre yapılacak iş ve ameliyat süresi değişir. Ameliyat öncesi, hasta anestezi uzmanı tarafından mutlaka muayene edilir ve gerekli tetkikleri değerlendirilir. Bu şekilde anestezi uzmanı hastanın böyle bir ameliyatı olup olamayacağına karar verir. Estetik burun ameliyatında burun içine ve burun dışına tampon yada splint’ler konur. Bu tür malzemeler hastanın burnunun sağlıklı iyileşmesi için önemlidir.

Ameliyat sonrası iyileşme periyodu; Estetik burun ameliyatı olan hastalar iki-üç gün içerisinde ayağa kalkıp dolaşırlar ve ameliyattan bir hafta sonra yorucu olmayan iş hayatına veya okula dönebilirler. Günlük yaşam temposuna tam anlamıyla dönülmesi, bir-iki haftalık süreci gerektirir.

Bu dönemde yüksek efor gerektiren koşma, yüzme, jimnastik gibi aktivitelerden uzak durulmalıdır. Erken iyileşme dönemindeki ilk 8-10 hafta arası dönemde ise özellikle darbe veya çarpmalardan korumak
ve güneşlenmekten kaçınmak gerekmektedir.

Ameliyat sonrası doku şişlikleri gün geçtikçe azalma gösterir. Tam anlamıyla dokuların iyileşmesinin ve şişliklerin ortadan kalkmasının bir yılı gerektireceği unutulmamalıdır.

İnsanlar görsel olarak daha iyi bir hale gelebilmek için çeşitli estetik operasyonlar geçirmektedir. Ülkemizde her 4 kişiden birinin vücudu ile ilgili beğenmediği noktalar arasında burun gelmektedir. Burun estetiği de bu nedenle ülkemizde oldukça yaygın olarak yapılmaktadır. Estetik ameliyat ücretlerinin eskiye göre daha uygun olması nedeniyle birçok kişi burun estetiği ameliyatı yaptırmak istemektedir. Burun estetiği ameliyatı yapan yerler arasında hem devlet hastaneleri hem de özel hastaneler yer almaktadır. Devlet hastanelerinde yapılan estetik ameliyatlar özel hastanelerle kıyaslandığında daha uygun fiyata denk gelmektedir. Fakat devlet hastanesinde yapılan operasyonlardan memnun ayrılan hastaların oranının da oldukça düşük olduğunu belirtmekte fayda var. Devlet hastanesinde gerçekleştirilen burun estetiği ameliyatları da işlem olarak diğerlerinden farklı değildir. Fakat hastane personellerinin ilgisi, doktorun alakası ve hastanenin hijyen durumu duruma dahil edildiğinde diğer hastanelerle arasında fark ortaya çıkmaktadır.

                Burun estetiği ameliyatı fiyatları özel hastanelerde de isteyen kişilerin yaptırabilecekleri fiyatlara denk gelmektedir. Önceden sadece ünlü kişilerin yaptırabildikleri bu estetik ameliyatlar günümüzde herkes tarafından yaptırılabilmektedir. Üniversitelerin hastanelerinde de yapılan burun estetiği ameliyatları uzman kişiler tarafından yapıldığında başarılı sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Operasyon yapan doktorun işini iyi yapması fiyat konusunda çok belirleyici bir özelliktir. Üniversite hastaneleri de devlete bağlı kuruluşlar oldukları iççin fiyat olarak özel kliniklere göre daha uygun fiyata tekabül etmektedir.

                Burun estetiği yaptırmak isteyen kişiler için yapılacaklar listesinde ilk iş çevresindeki hastanelerde yapılan burun estetiğinden memnun olan kişilerin tespit edilmesidir. Genellikle ameliyat yaptırılacak olan hastane veya doktor yakın çevredeki kişilerin tavsiyesi ile seçilmektedir. Bu işi garantiye almak için internet üzerinden veya çeşitli forumlardan estetik ameliyatını iyi yapan yerler ve doktorlar tespit edilerek işe başlanmalıdır. Sonrasında ameliyat yapan doktor ile görüşme sağlanarak daha önceki hastaların önceki ve sonraki hali şeklinde dosyaları incelenmek istenebilir. Doktorunuz sizlere yapılan bu ameliyatları gösterdiğinde içinize sinerse kararınızı verebilirsiniz. Burun estetiği yaptırmak isteyen kişilerin bu operasyonun dezavantajları hakkında da yeterli bilgiye sahip olması ameliyat sonrasında yaşanabilecek olumsuzluklara da hazır olması gerekmektedir.  

Bir Yorum Yap